Denmark

work visa

دریافت ویزای کار کشور دانمارک

ویزای کار دانمارک در سال 2021، یکی از پرطرفدارترین ویزاهای این کشور در مقابل سایر ویزاها مانند ویزای تحصیلی، ازدواج، سرمایه‌گذاری، تولد و… شناخته شد. کشور دانمارک، واقع در قاره اروپا و از جمله کشورهای عضو شنگن است. زبان رسمی این کشور، زبان دانمارکی است و واحد پول آن نیز کرون است. کشور دانمارک از جمله کشورهای دارای اقتصاد پویا و جایگاه مناسب در بین کشورهای اروپایی می‌باشد.

دانمارک جزء اولین انتخاب افراد برای مهاجرت است، زیرا  از نظر رفاه و حقوق شهروندی همتا ندارد و شادترین کشور اروپایی محسوب می‌شود. افرادی که به دنبال یک زندگی مرفه و ایده‌آل هستند، دانمارک گزینه مناسبی برای آن‌هاست. با توجه به اینکه برای گرفتن اقامت، افراد باید در آن کشور شاغل باشند و با کار کردن مالیات و بیمه بپردازند تا اقامت دائم آن کشور را بگیرند؛ پس می‌توان به جرأت گفت ویزای کاری از نظر کم هزینه بودن و سریع‌الوصول بودن دارای محبوبیت است. نکته‌ای که باید برای دریافت ویزای کار دانمارک به آن توجه داشت این است که اگرفردی قصد کار کردن در کشورهای اروپایی به جز کشورهایی که ویزای جستجوگر کار دارند (مانند آلمان و اتریش) را داشته باشد، باید حتما از آن کشور یک  JOB OFFER یعنی پیشنهاد شغلی داشته باشد تا بتواند بر اساس قرارداد با کارفرمای بومی آن کشور، ویزای کار آن را دریافت کند. در این مقاله قصد داریم به چگونگی دریافت ویزای کار دانمارک بپردازیم.

شرایط عمومی کشور دانمارک

اختلاف میزان درآمد در دانمارک بسیار کم است و از جهت ساعت کاری اغلب کارمندان پنج روز در هفته و به مدت 37 ساعت کار می‌کنند. باوجود سیستم پادشاهی در دانمارک، مردم آن در رفاه کامل به‌سر می‌برند. مردم این کشور غالباً مسیحی هستند.

دانمارک کشوری واقع در شمال اروپاست که در جنوب‌غربی سوئد و جنوب نروژ واقع شده است و از جنوب نیز با کشور آلمان همسایه است. زندگی در کنار شادترین مردم دنیا می‌تواند برای هر مهاجری تجربه‌ای منحصر به فرد باشد. مردم حوزه اسکاندیناوی بیشترین مصرف کنندگان قهوه در جهان به شمار می روند و دانمارک از نظر میزان فساد در پایین‌ترین رده جهانی قرار گرفته است. اشاره به این مسئله می‌تواند برای متقاضیان دریافت ویزای کاری دانمارک جالب توجه است که دانمارکی‌ها پنجمین صادرکننده مواد غذایی در دنیا محسوب می‌شوند.

فهرست عناوین

شرایط دریافت ویزای کار دانمارک

اگر فردی قصد مهاجرت به دانمارک جهت انجام کار یا راه‌اندازی شرکت دارد، باید قبل از هر چیزی به فکر دریافت ویزای اقامت و کار در دانمارک باشد. دانمارک گزینه‌های ویزای کاری مختلفی را پیشنهاد می‌کند. بهترین و آسان‌ترین روش برای دریافت ویزای کار دانمارک از طریق مراجعه به لیست کمبود کارکنان مهارتی یا Positive List است. این لیست سالی 2 بار (اول ژانویه و اول جولای) توسط دولت دانمارک منتشر می‌شود و در آن مشاغلی که نیازمند نیروی‌کار هستند و نمی‌توانند آن نیرو را از بازار کار دانمارک تامین کنند، آورده می‌شود.

در نتیجه علاقه‌مندان به کار در دانمارک می‌توانند با در اختیار داشتن شرایط و تخصص لازم و پیشنهاد شغلی در این مشاغل، ویزای کار دانمارک را دریافت کرده و به این کشور مهاجرت کنند.

این لیست برای هر دو دسته از افراد با تحصیلات دانشگاهی و افراد ماهر وجود دارد. بعضی از مشاغل لیست مثبت دانمارک، مانند مشاغل مدیریتی نیازمند تحصیلات دانشگاهی عالی هستند و برخی از آن‌ها هم مانند جوشکار یا اپراتور دستگاه‌های صنعتی در دسته مشاغل فنی، نیازمند مدرک دانشگاهی نیستند و متقاضیان با استفاده از برنامه Skilled Work  می‌توانند ویزای کار دانمارک را دریافت کنند و در آنجا مشغول به کار شوند. البته شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف دانمارک نیز برخی اوقات نیازمندی‌های شغلی خود را جداگانه اعلام می‌کنند. افراد با پیدا کردن این مشاغل و ارتباط با کارفرمایان می‎‌توانند پیشنهاد شغلی یا Job Offer   پیدا کرده و ویزای کار دانمارک را دریافت کنید.

به طور کلی شرایط دریافت ویزای کار دانمارک به شرح زیر است:

 • محدودیت سنی: بالای 18 سال
 • مهارت مورد نیاز: مهارت درج شده در فهرست مثبت دانمارک
 • شرایط درآمدی: بالاتر از میانگین درآمدی
 • شرط اصلی درخواست ویزا: داشتن پیشنهاد کاری (جاب‌آفر) از کارفرمای دانمارکی

مدارک لازم برای دریافت ویزای کار دانمارک

در ابتدا لازم است خاطر نشان نمود که مدارک لازم برای ویزای کار دانمارک با توجه به نوع پروسه کاری انتخابی و شیوه دریافت ویزای کاری دانمارک متفاوت است. به عنوان مثال، پزشکان و پرستاران ملزم به ارائه مدارک دیگری همچون جواز نظام پزشکی هستند. لازم به ذکر است که ارائه صحیح و کامل مدارک، نقش بسزایی در روند جذب نیروی کار در دانمارک دارد. پس از ارائه مدارک، در صورت تایید سفارت دانمارک، ویزای کار دانمارک صادر خواهد شد. به طور کلی مدارک لازم برای ویزای کار دانمارک به شرح زیر است:

 • گذرنامه معتبر: برای دریافت ویزای کاری دانمارک، گذرنامه شما حداقل باید 6 ماه اعتبار داشته باشد. البته شهروندان اتحادیه اروپا با استفاده از کارت شناسایی می‌توانند وارد دانمارک شوند.
 • مدارک تحصیلی با ترجمه رسمی
 • مدارک سابقه ‌کاری
 • مدارک شناسایی (شناسنامه و …)
 • تاییدیه مدارک پزشکان از وزارت بهداشت و سلامت دانمارک
 • تکمیل فرم درخواست، یک قطعه عکس پاسپورتی جدید و اثر انگشت
 • ارائه قرارداد کاری یا استخدام رسمی در دانمارک
 • هزینه: 3440 کرون دانمارک

این مدارک برای روز مصاحبه باید همراه افراد باشد و به صورت یک‌جا به سفارت ارائه شوند.

راه‌های دریافت ویزای کار دانمارک

سیستم ارزیابی مهاجرتی دانمارک به مانند سایر کشورهای انگلیسی زبان از نوع امتیاز مبنا یا PBS است. این بدان مفهوم است که متقاضیان دارای بالاترین امتیاز بر اساس فاکتورهای موردنظر مهاجرتی، شانس بالایی برای دریافت ویزای کار دانمارک دارند. اما حداقل این فاکتورها عبارتند از:

 • میزان تحصیلات: کارشناسی
 • سابقه کار: 3 سال به بالا
 • مدرک زبان انگلیسی: آزمون زبان IELTS با حداقل نمره 6.5
 • سن: 25 تا 30 سال
 • هزینه ویزای کاری دانمارک: حدود 850€
 • ویزای شهروندی دانمارک: حدود 1100€

لیست مشاغل مورد نیاز دانمارک در سال 2021

حتی اگر شخصی دارای کارفرما از دانمارک باشد، گرفتن ویزای کاری دانمارک کمی پیچیده است زیرا که شغل شخص، باید در لیست مشاغل دانمارک باشد تا سفارت قبول کند که به شخص ویزای کار دانمارک را اعطا نماید. بنابراین لازم است در ابتدا فهرست مشاغل موردنظر کشور دانمارک بررسی شود.

 

  • مهندسی مکانیک
  • مهندسی فناوری اطلاعات (IT)
  • مهندسی برق و الکترونیک و مخابرات
  • پزشکی و نظام سلامت
  • آشپزی و هتلداری
  • پرستاری و اتاق عمل
  • رشته‌های مدیریتی و صنعتی
  • رشته‌های بانکداری و حسابداری و مالی و غیره

دریافت اقامت و ویزای کار دانمارک پس از تحصیل

بازار کار در کشور دانمارک

این کارت به افرادی تعلق می‌گیرد که با ویزای دانشجویی وارد کشور دانمارک شده‌اند و پس از تحصیل به دنبال کار می‌گردند که ویزای خود را به ویزای کاری تبدیل می‌کنند. فرد باید مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا خود را از دانمارک دریافت کرده باشد و ظرف مدت 6 ماه پس از اتمام تحصیل، درخواست کار بدهد. فرد بعد از گذشت 3 سال از شروع کار می‌تواند برای دریافت ویزای دائم کشور دانمارک درخواست دهد. نظام حقوقی دانمارک مهاجرپذیر است و چنانچه با ویزای تحصیلی دانمارک ورود کنید، می‌توانید بعد از گذشت چند سال اقامت دائم را دریافت کنید.

کار دانشجویی در دانمارک

 

دانشجویان و همراهان آن‌ها در دانمارک اجازه کار دارند. به‌ این صورت که دانشجو شخصاً به‌صورت پاره‌وقت و همراه او نیز به صورت تمام‌وقت می‌توانند مشغول به کار باشند. البته برای پیدا کردن کار آشنایی با زبان دانمارکی اهمیت بالایی دارد؛ البته در شهرداری‌ها کلاس‌های رایگان آموزش زبان دانمارکی برگزار می‌شود که افراد می توانند در آن‌ها ثبت‌نام کنند. دانشجویان می‌توانند در حین تحصیل، در محیط دانشگاه  یا خارج از محیط دانشگاه کار کنند. کار خارج از محیط دانشگاه اگرچه درآمد بالاتری دارد اما دانشجویان باید برای انجام آن مجوز بگیرند و تعداد ساعات آن نیز محدود است. دانشجویان مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد 20 ساعت و دانشجویان دکتری 30 ساعت در هفته اجازه کار دارند.

سخن پایانی

در این مقاله انواع ویزای کار کشور دانمارک و شرایط دریافت آن را تشریح کردیم. برای تصمیم‌گیری بهتر لازم است نگاهی به هزینه‌ها و شرایط مالیاتی کشور دانمارک هم بیندازید تا با خیال راحت بتوانید مقصد مهاجرتی خود را انتخاب کنید.