Employment visa

France
ویزای کاری فرانسه

هرآنچه باید درباره ویزای کار فرانسه بدانید

فرانسه کشورِ زیبایی‌ها و هنرهاست. نگینِ دوست‌داشتنی اروپا که از سده‌های پیشین همیشه از ابعاد مختلف مورد توجه سیاستمداران، تاجران، هنرمندان و مردم بوده و هست. ایرانیان ساکن این کشور چیزی بیش از ۹۰ هزار نفر تخمین‌زده می‌شود و می‌توان از همین آمار تقریبی هم گرایش ایرانی‌ها برای کار و زندگی در فرانسه را متوجه شد.

فرانسه را بهتر بشناسیم

هرچند در شروع مقاله حسابی از فرانسه تعریف کردیم و آن را کشور زیبایی‌ها و هنر‌ها خواندیم اما این تصویر، تنها حقیقت موجود درباره این کشور نیست. چراکه فرانسه اقتصادی قدرتمند دارد، مهاجران بسیاری را از نقاط مختلف دنیا به خود جذب می‌کند، قطب گردشگری برجسته‌ای در میان کشور‌های اروپایی است، نقش مهمی در سیاست جهانی بازی می‌کند و عضو گروه کشور‌های ۱+۵ است. این موارد اهمیت این کشور را فراتر از نقش پررنگش در ادبیات و هنر جهان برده است.

فرانسه هم‌چنین یکی از اعضای اتحادیه اروپاست و علاوه بر صنعت توریسم، صنایع بزرگ دیگری مثل خودروسازی دارد که این کشور را در جهان صاحب جایگاه ویژه‌ای در این حوزه کرده است. فرانسه از سمت شرق با کشور‌های سوئیس، ایتالیا و آلمان، از شمال شرقی با بلژیک و در جنوب غربی با اسپانیا همسایه است.

این کشور جمعیتی بیش از ۶۵میلیون نفر دارد و گرچه نرخ رشد جمعیت در پنج سال گذشته در مقایسه با سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۷ کاهش یافته است، اما همچنان رشد کلی جمعیت وجود دارد. عامل جمعیتی مهمی که مستقیماً بر اقتصاد فرانسه تأثیر می‌گذارد، افزایش درصد افراد ۶۵ سال یا بیشتر و کاهش تعداد افراد بین ۱۵ تا ۶۴ سال است.

مهاجرین به کشور فرانسه دارای امتیاز‌های ویژه‌ای خواهند بود و به همین دلیل هم این کشور تبدیل به یکی از مقاصد محبوب مهاجرتی دنیاست. تحصیل رایگان در دانشگاه‌های برتر این کشور، استاندارد‌های بالای جهانی زندگی، کیفیت زندگی قابل توجه، امکانات رفاهی پیشرفته و بسیاری دیگر از امتیاز‌ها از جمله مواردی است که مردم بسیاری در نقاط مختلف جهان را به فرانسه جذب می‌کند. البته باید بدانید با وجود این امکانات و امتیازات، مهاجرت به کشور فرانسه به هیچ عنوان هدف آسانی نخواهد بود.

فهرست عناوین

مهاجرت به فرانسه

نرخ مهاجرت به فرانسه در سال ۲۰۲۱ از سوی اداره مهاجرت این کشور صعودی اعلام شده است. این در حالی است که شیوع کرونا نرخ مهاجرت به اکثر کشور‌های مقصد و مهاجرپذیر را کاهش داده است. همانطور که پیشتر هم اشاره شد، مهاجرت به فرانسه اصلاً آسان نیست، بنابراین آگاهی به‌روز و کامل از نحوه مهاجرت به این کشور نیازمند کمک گرفتن از وکلا و مشاورین این حوزه است. ابتدا باید راه مناسب، کم‌هزینه و کم‌ریسکی را برای مهاجرت به فرانسه بیابید و سپس با اطلاعات کافی درباره نحوه درخواست، مدارک موردنیاز و تأمین هزینه‌های ضروری برای این هدف، برای مهاجرت به این کشور اقدام کنید.

هزینه‌های زندگی در فرانسه متغیر است و بسته به شهری که در آن ساکن می‌شوید متفاوت است. مثلاً پاریس به عنوان پایتخت فرانسه، شهری گران به حساب می‌آید. در مقایسه ممکن است هزینه‌های کلی زندگی نسبت به کشوری مثل آلمان کمی بیشتر باشد یا برای کسانی که برای مهاجرت این کشور را با کانادا مقایسه می‌کنند، هزینه‌های اجاره خانه در فرانسه نسبت به کانادا بسیار کمتر است. متوسط درآمد ماهیانه در فرانسه بیش از ۴ هزار یورو است.

مهاجرت به فرانسه و گرفتن اقامت این کشور به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. روش‌هایی مانند: مهاجرت کاری، مهاجرت تحصیلی، مهاجرت به روش سرمایه‌گذاری، مهاجرت از طریق ازدواج، تولد، پناهندگی و مهاجرت افراد موفق و هنرمندان.

در این مقاله تمرکز اصلی ما بر شیوه مهاجرت کاری به فرانسه است و به کسانی که به دنبال پیدا کردن کار در این کشور هستند، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این نوشتار را با دقت مطالعه کنند.

کار در فرانسه

به لحاظ شاخص کارآفرینی و ایجاد شغل، کشور فرانسه رتبه سی و یکم را در میان ۱۷۸ کشور جهان دارد. نرخ بیکاری در فرانسه طی سال ۲۰۲۱ چیزی در حدود 10% است. برای کسانی که علاقمند و مصمم به کار در فرانسه هستند البته علاوه بر مهارت و تخصص شغلی، تسلط به زبان فرانسوی نیز بسیار اهمیت دارد. 

در تصویر روبه‌رو می‌توانید افزایش میزان شاغلان در فرانسه را تا سال ۲۰۲۲ مشاهده کنید. در این سال، اشتغال در فرانسه بیش از 27میلیون نفر خواهد بود. (منبع: statista.com )

تصویر روبه‌رو نیز نرخ بیکاری در فرانسه را از سال 1991 تا سال2020 نشان می‌دهد. در این سال، نرخ بیکاری در فرانسه حدود 8.62 درصد بود. (منبع: statista.com)

با توجه به اینکه درصد جمعیت شاغل را عمدتاً افراد بین ۱۵ تا ۶۴ سال شکل می‌دهند و از آنجا که این رنج سنی در فرانسه در حال کاهش و میانگین سنی جمعیت رو به افزایش است، اقتصاد این کشور باید با ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر، خود را با شرایط ویژه این حوزه وفق دهد. البته همانطور که در تصویر می‌بینید، نرخ بیکاری در فرانسه هیچ وقت به بدترین رکورد خود در سال ۲۰۰۸ نرسیده و علاوه بر این، نرخ بیکاری در دهه گذشته تقریباً تنها ۲درصد افزایش یافته است.

مهاجرت کاری به فرانسه چگونه است؟

با توجه به نرخ نسبتاً بالای بیکاری در فرانسه اگر خواهان اقامت در این کشور و کار در آن هستید باید روی تخصص شغلی و مهارت زبان فرانسه خود کار کنید تا رزومه قابل توجهی برای کارفرمایان فرانسوی داشته باشید. قاعدتاً شهروندان فرانسوی برای استخدام در اولویت هستند، اما مسأله اینجاست که این کشور در بخش‌هایی نیازمند نیروی کاری است که معمولا در فرانسه یافت نمی‌شود و بنابراین نیروی کار خارجی نیز استخدام می‌شود.

اولین شرط داشتن شغل در فرانسه برای یک خارجی، دریافت دعوت‌نامه از یک کارفرمای معتبر فرانسوی است. البته هر کارفرمایی دراین کشور به سادگی نمی‌تواند افراد خارج از فرانسه را برای استخدام به این کشور دعوت کند و مراحل سختی را پشت سر می‌گذارد. کارفرما در صورتی می‌تواند برای یک فرد خارجی به منظور استخدام، دعوت‌نامه ارسال کند که در ابتدا کار موردنظر را با اطلاع اداره ملی استخدام فرانسه به مدت سه ماه در این کشور و برای اتباع آن تبلیغ کرده و درخواست استخدام در کشور را داشته باشد.

اگر کارفرما فرد موردنیاز خود را برای جایگاه شغلی خالی مانده‌اش در فرانسه پیدا نکرد، می‌تواند به مدت سه ماه همین آگهی استخدام را در کشور‌های عضو اتحادیه اروپا منتشر کند. اگر نیروی کار موردنظر در اتحادیه اروپا هم پیدا نشد، کارفرما می‌تواند از میان رزومه‌های بین‌المللی خود که احتمالاً افرادی مثل شما که جویای اقامت فرانسه هستند به شرکت‌های مختلف می‌فرستند، فرد یا افراد موردنظر و مناسب را برای آن جایگاه شغلی بیابد و اجازه دارد برای این افراد درخواست دعوت‌نامه کند.

البته به این منظور اداره ملی کار، درخواست کاری را در اختیار مقام محلی تجارت، رقابت، کار و استخدام (DIRECCTE)  می‌گذارد. در صورت تأیید این درخواست، پرونده در اختیار اداره مهاجرت قرار می‌گیرد و فرد موردنظر باید برای تست پزشکی اقدام کند. پس از طی این مراحل، اداره مهاجرت فرانسه (ANEM) از کنسولگری درخواست صدور ویزای کار می‌کند. ویزای کاری فرانسه ۱۲ماهه و قابل تمدید است.

پس از طی شدن مراحل قانونی مذکور و دریافت مدارک، فرد متقاضی می‌تواند وارد کشور فرانسه شود. این فرد پس از گذشت پنج سال می‌تواند برای دریافت اقامت دائم و سپس تابعیت کشور فرانسه اقدام کند.

شرایط موردنیاز برای دریافت ویزای کار فرانسه

همانطور که پیشتر اشاره شد تخصص و مهارت شغلی مرتبط و معتبر و هم‌چنین تسلط به زبان فرانسوی از شرایط بسیار حیاتی ویزای کار فرانسه است. علاوه بر دریافت دعوت‌نامه کاری از یک کارفرمای معتبر، برخورداری از شرایط سنی مناسب، مدرک تحصیلی معتبر و مرتبط، سوابق تحصیلی قابل‌توجه و داشتن سابقه کار هم از ضروریات دیگر ورود به بازار کار فرانسه است. درست است که از سخت بودن مهاجرت کاری به فرانسه گفته شده اما اگر این ویژگی‌ها و شرایط را دارا هستید و رزومه خود را قوی کرده‌اید و از ارسال آن به کارفرمایان و شرکت‌های مختلف فرانسوی دریغ نکرده‌اید، مطمئن باشید برای مهاجرت و دریافت ویزای کار فرانسه در مسیر درستی قرار دارید.

مدارک ضروری برای دریافت ویزای کار فرانسه

 • پاسپورت معتبر (دریافت شده در ده سال گذشته و حداقل ۳ ماه اعتبار)
 • داشتن مدارک شناسایی به همراه کپی
 • عکس‌های پشت‌نویسی شده (۲ عدد که در سه ماه اخیر گرفته شده باشند)
 • ارائه فرم کامل شده برای روادید بلندمدت
 • گواهی اثبات تجربه و مهارت کاری و رزومه
 • اثبات داشتن پیشنهاد یا قرارداد کاری با کمپانی و کارفرمای معتبر با ارائه فرم کامل شده (گواهی اشتغال با اشاره به نام شما از طرف کارفرما)
 • اثبات داشتن توان مالی با ارائه مدارک مورد نیاز (تمکن مالی/ گردش حساب در حد ۸ هزار یورو)
 • داشتن بیمه درمانی بهداشت در فرانسه
 • هزینه سفارت فرانسه در حدود ۹۹ یورو
 • مدارک تحصیلی (شامل مدرک لیسانس و بالاتر)

برای تکمیل و ارائه مدارک به سفارت فرانسه ابتدا باید فرم ویژه‌ای را در سفارت پر کنید که شامل اطلاعات هویتی، اطلاعات پاسپورت، شماره‌های تماس، آدرس و ‌ایمیل برای دریافت تأییدیه قرار مصاحبه است. سپس با حضور در مرکز مشخص شده برای مصاحبه و تقاضای ویزا اقدام می‌کنید و در ادامه با حضور در مرکز روادید کاری فرانسه، مدارک متقاضی توسط افسر پذیرش بررسی می‌شود.

دریافت بلو کارت در فرانسه

اگر جزء افرادی هستید که خواهان داشتن Blue Card هستید، مدرک زبان فرانسه، فوق‌لیسانس و یا بالاتر برای پیدا کردن شغل ضروری است. رسیدن به حقوق سالانه ۵۳ هزار یورو از دیگر الزامات است.

بلو کارت، مجوز اقامت و کار در اروپاست. چیزی مشابه گرین‌کارت در آمریکا و در واقع مهری است که پس از احراز شرایط متقاضی، در پاسپورت درج می‌شود. رنگ آبی آن نیز برگرفته از رنگ آبی پرچم اتحادیه اروپاست. تاکنون بیشترین تعداد صدور بلو کارت هم در کشور‌های آلمان و فرانسه رخ داده است.

انواع ویزای کار فرانسه

برخی از ویزاهای کاری کشور فرانسه به شیوه‌های زیر است:

 • ویزای بلندمدت یا اجازه اقامت (VLS-TS)
 • اجازه کار ویژه برای کسانی که اقامت دارند اما حق کار ندارند
 • ویزای کارمندان حقوق‌بگیر فرانسه
 • ویزای کار فرانسه برای ایجاد و اداره یک تجارت یا ثبت شرکت در فرانسه
 • ویزای کار فرانسه برای افراد حرفه‌ای و مستقل
 • ویزای ورزشی
 • ویزای اقامت طولانی‌مدت فرانسه برای کار‌های داوطلبانه
 • ویزای کار سازمان بین‌المللی فرانسه

شرایط ویژه‌ای برای خارجی‌هایی که درخواست راه‌اندازی دفتر نمایندگی یک بنگاه یا برند تجاری را در فرانسه دارند هم وجود دارد. هم‌چنین شرایط خاصی هم برای برخی مشاغل مثل اساتید دانشگاه و دانشمندان برای انجام کار‌های تحقیقاتی فراهم است. سایر مشاغل با شرایط خاص هم شامل هنرمندان و خوانندگان، معلمان زبان‌های خارجی، اساتید دانشگاه و دیگر معلمان پایه‌های متوسطه و بالاتر، محققان، مفسرین، متخصصان گردشگری، خلبانان و خدمه، مدل‌ها، کارآموزان دانشجویی، کارآموزان حرفه‌ای، دانشجویانی که در طول دوران تحصیل اجازه کار هم دارند، بهیاران بیمارستان‌های عمومی و متخصصان پزشکی و داروسازی است.

شغل‌هایی که افراد خارجی حق اشتغال در آن‌ها را دارند:

 • امور فرهنگی، ورزشی، هنری و علمی
 • سمینار‌ها، نمایش‌ها و کنفرانس‌ها تجاری
 • تولید و پخش محصولات صوتی و تصویری
 • مدلینگ و نمایش‌های هنری
 • شغلی که کارفرما در طول انجام آن در فرانسه باشد
 • حسابرسی و مشاوره در بخش‌های IT، مدیریت، مالی، بیمه، معماری و مهندسی

در پایان و پس از مرور مفصل مراحل دریافت ویزای کار فرانسه و مدارک موردنیاز باید گفت از آنجا که مهاجرت به هر کشوری دشواری‌ها و فراز و نشیب‌های خاصی دارد، بسیار مهم است که پیگر و به‌روز باشیم. گاهی بهره بردن از مشورت متخصصان و وکلا برای دریافت ویزا موجب جلوگیری از هدر رفتن منابع مالی شما شده و می‌تواند اطلاعات به‌روزی را در اختیارتان بگذارند.