Employment visa

Oman
ویزای کار عمان

دریافت ویزای کار عمان

عمان یکی از کشورهای آسیایی است که ارزش پول آن بسیار بالا است به همین دلیل افراد زیادی از کشورهای مختلف برای کار به عمان مراجعه می‌کنند. یکی دیگر از دلایل افزایش تقاضا، سیاست‌های کاری این کشور است که باعث شده در سال‌های اخیر شرایط بسیار مناسبی برای جذب نیروی کار و سرمایه‌گذار فراهم شود. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید تا درباره دریافت ویزای کار عمان و شرایط و مراحل آن توضیح دهیم.

معرفی انواع ویزای کار عمان

کشورهای مختلف دنیا بر اساس شرایط و نیاز خود برای جذب نیروی کار ماهر از کشورهای دیگر اقدام می‌کنند. گاهی دیده می‌شود که در یک کشور چندین نوع ویزای کار وجود دارد و در نتیجه متقاضیان می‌توانند بر اساس شرایط خودشان برای هرکدام از آن‌ها اقدام کنند. عمان نیز مانند کشورهای دیگر دنیا همین شرایط را دارد و برای جذب نیروی کار مناسب قوانین خاصی تعیین کرده است. به‌این‌ترتیب شرکت‌های عمانی یا سازمان‌های فعال در این کشور می‌توانند نیروی موردنیاز خود را جذب کنند.

به‌طورکلی 3 نوع ویزای کار در این کشور وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • ویزای کار
 • ویزای قرارداد کاری
 • ویزای کار موقت

در ادامه درباره همه انواع این ویزاها و شرایط و مراحل دریافت هرکدام به طور کامل توضیح خواهیم داد.

فهرست عناوین

پیشنهاد کاری و دریافت ویزای کار عمان

ویزای کار عمان بر اساس جاب آفر (Job Offer) یا پیشنهاد کاری از سوی کارفرما است. در این شرایط یک شرکت فعال در عمان به دنبال تامین نیروی کار خود است و در نتیجه آگهی استخدام صادر می‌کند. درصورتی‌که شرایط موردنیاز را داشته باشید و کارفرما نیز تصمیم به استخدام شما بگیرد، می‌توانید فعالیت خود را شروع کنید. وب‌سایت‌ها یا سازمان‌های مختلفی وجود دارند که مانند واسطه بین کارفرما و کارجو هستند و با مراجعه به آن‌ها می‌توانید شغل مناسب خودتان را پیدا کنید.

زمانی که یک شغل مناسب پیدا شد باید از طریق همان موسسه یا سایت، برای آن اقدام کنید و معمولا به این صورت است که باید مدارکی را که کارفرما در آگهی شغلی مشخص کرده ارسال کنید. هرچند که مدارک موردنیاز برای هر آگهی متفاوت است اما معمولا مدارک زیر برای همه آن‌ها ضروری است:

 • رزومه کاری و تحصیلی
 • فایل‌های جانبی مانند گواهی دوره‌های مهارت‌آموزی

بعد از اینکه کارفرما رزومه شما را بررسی کرد و مورد قبول بود، به اداره کار و پلیس این کشور گزارش می‌دهد که به دنبال جذب یک نیروی خارجی است. به همین دلیل باید مدارک دیگری را که عمدتا شامل مدارک شناسایی شما است برای کارفرما ارسال کنید تا در اختیار اداره کار و پلیس سلطنتی عمان قرار دهد. این مدارک شامل موارد زیر است:

 • پاسپورت با حداقل 7 ماه اعتبار
 • مدارک شناسایی به همراه ترجمه
 • عکس پرسنلی

رزومه کاری و تحصیلی

مراجعه به سفارت وتحویل مدارک

بعد از اینکه شرایط شما بررسی شد و مشکلی وجود نداشت، به کارفرما این اجازه داده می‌شود که برای شما دعوت‌نامه ارسال کند. بعد از اینکه دعوت‌نامه را دریافت کردید باید به سفارت این کشور مراجعه کنید. در زمان مراجعه به سفارت عمان علاوه بر مدارکی که قبلا درباره آن‌ها توضیح دادیم باید دعوت‌نامه را هم در دست داشته باشید. زمان بررسی مدارک شما توسط دولت این کشور بین 1 هفته تا 2 ماه است و بعد از این مدت، ویزای شما صادر می‌شود. این ویزا از زمان صدور تا استفاده از آن 2 ماه اعتبار دارد.

برای دریافت ویزای کار عمان باید 20 ریال عمان پرداخت کنید و اگر از 2 ماه گذشت باید آن را تمدید کنید. در صورت تمدید نکردن باید به‌ازای هر ماه 10 ریال به‌عنوان جریمه پرداخت کنید. این ویزا از زمانی که وارد عمان می‌شوید یک ماه اعتبار دارد و در طول این مدت کارت اقامت شما صادر می‌شود که در ادامه درباره آن توضیح خواهیم داد.

بعد از صدور ویزا و هماهنگی با کارفرما وارد خاک عمان خواهید شد. در زمان ورود به خاک این کشور باید به همراه کارفرما به پلیس سلطنتی مراجعه کنید تا چند مرحله اداری دیگر انجام شود. این مراحل شامل انگشت‌نگاری و تکمیل چند فرم است. یکی از مهم‌ترین فرم‌ها نوعی گواهی به نام گواهی عدم اعتراض یا NOC است. بر اساس این گواهی، کارفرما ضمانت می‌کند که حامی مالی شما است.

بعد از انجام شدن مراحل اداری در پلیس سلطنتی این کشور، 30 روز زمان لازم است تا کارت اقامت شما صادر شود. این کارت 2 سال اعتبار دارد و بعد از آن باید تمدید شود. دقت داشته باشید که اگر آن را تمدید نکنید هر ماه مشمول جریمه می‌شوید. در هر بار تمدید کردن باید نشان دهید که کارفرمای شما چه سازمانی است و چه مدت قرارداد کاری دارید.

شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای کار عمان

برای دریافت ویزای کار عمان شرایطی وجود دارد که فرد متقاضی باید این شرایط را داشته باشد زیرا در غیر این صورت به شما اجازه کار در عمان داده نمی‌شود. این شرایط شامل موارد زیر است:

 • سن متقاضی بین 21 تا 60 سال باشد
 • تسلط به زبان انگلیسی (حداقل آیلتس 5 تا 5.5)
 • دارای حداقل مدرک لیسانس
 • داشتن حداقل 3 سال سابقه کار
 • مشخصات فرد متقاضی باید مطابق با همان شغلی باشد که برای آن ویزا صادر شده است.

از آنجا که ممکن است مدارک بر اساس شرایط کارفرما تغییر کند، توصیه می‌کنیم در هر مرحله تمامی مدارک را در اختیار داشته باشید. به‌این‌ترتیب اگر نیاز به مدارک اضافی باشد دیگر زمانی برای تهیه آن هدر نمی‌رود؛ زیرا دریافت برخی مدارک مانند ترجمه رسمی مدارک شناسایی و تحصیلی ممکن است زمان‌بر باشد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کار عمان

به‌طورکلی هنگام درخواست برای ویزای کار عمان مدارک زیر را آماده کنید:

 • رزومه کاری و تحصیلی
 • مدارک تحصیلی به همراه ترجمه رسمی
 • پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار به همراه کپی
 • گواهی سلامت و عدم بیماری
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • فرم درخواست ویزا که به سفارت ارائه می‌شود
 • دو قطعه عکس 4*6
 • مدرک زبان انگلیسی (اجباری نیست)
 • پیشنهاد کاری از سوی کارفرما
 • فرم درخواست ویزا (به‌صورت آنلاین پر می‌شود)
 • نامه ترخیص از کارفرمای قبلی (برای افرادی که در حداکثر 2 سال گذشته در عمان مشغول به کار بودند اما به هر دلیل خاک این کشور را ترک کرده‌اند)
 • نامه تائیدیه برای مشاغل گروه پزشکی

بررسی ویزای قرارداد کاری ​

این ویزا برای مشاغلی است که لازم است ابتدا نیروی کار آزمایش شود تا اگر خروجی کار خوب بود، برای او ویزای کار صادر ‌شود. تنها یک‌بار می‌توان از این ویزا استفاده کرد و مدت‌زمان اعتبار آن نیز 2 ماه است. درصورتی‌که لازم باشد 1 ماه دیگر نیز این ویزا تمدید می‌شود اما تمدید شدن هم تنها یک‌بار امکان‌پذیر است.

مراحل دریافت این نوع ویزا مشابه مراحل قبلی است و باید از طریق موسسه‌ها و سایت‌های کاریابی به دنبال موقعیت‌های شغلی قراردادی باشید. این فرصت برای برخی مناسب و برای برخی دیگر مناسب نیست و باید با درنظرگرفتن شرایط خودتان برای آن اقدام کنید. دقت کنید که در تمام مدت‌زمان کاری شما این ریسک وجود دارد که خروجی کار شما مورد قبول نباشد و برگشت داده شوید.

بررسی ویزای کار موقت کشور عمان

 

نوع دیگری از ویزای کار عمان وجود دارد که به آن ویزای کار موقت گفته می‌شود. این ویزا بیشتر برای مشاغل موقت است و در کوتاه‌مدت نیاز یک شرکت در عمان یا حتی دولت این کشور را برطرف می‌کند. به‌این‌ترتیب مانند ویزای کار، امنیت شغلی نخواهید داشت و بعد از این زمان باید کشور عمان را ترک کنید. تنها در شرایطی که یک کارفرما پیدا کنید یا شغل شما تمدید شود می‌توانید به فعالیت خود در عمان ادامه دهید.

تفاوت این ویزا با ویزای قرارداد کاری این است که می‌توان چند بار آن را تمدید کرد. برای مثال بعد از اتمام مدت ‌زمان درج شده در ویزا می‌توان دوباره آن را تمدید کرد. مدت‌ زمان اعتبار این ویزا معمولا بین 4 تا 9 ماه است و به همین دلیل به آن ویزای کار موقت گفته می‌شود.

مدارک لازم برای همه انواع ویزای کاری در عمان تقریبا مشابه است به همین دلیل به لیست مدارکی که قبلا درباره آن توضیح دادیم، مراجعه کنید.

کلام آخر

هر شرایط و قوانینی که برای دریافت ویزای کاری آلمان به آن نیاز داشتید، در این‌جا به آن اشاره شد.

برای تصمیم‌گیری دقیق‌تر برای مهاجرت کاری می‌توانید از طریق بررسی‌های بیشتری نظیر هزینه‌های مالیاتی و هزینه‌های زندگی در کشور آلمان، انتخاب مطمئن‌تری داشته باشید.